Witamy w Czeczenii
Welcome to Chechnya
Nagroda Amnesty International Polska; Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni
„Witamy w Czeczenii" to zatrważający obraz czystek i pogromu, przywołujących na myśl ludobójstwa XX wieku. Od 2016 roku rządzący Czeczenią tyran Ramzan Kadyrow rozpoczął operację eksterminacji rodzimej społeczności LGBTQ+.
Gdyby „Witamy w Czeczenii” było filmem fabularnym, byłby to horror, po którym długo nie można zasnąć. Niestety to zatrważający obraz rzeczywistości we współczesnej Czeczenii, w której nieustająco odbywają się czystki i pogrom, przywołujące na myśl ludobójstwa XX wieku. Od 2016 roku rządzący Czeczenią tyran –Ramzan Kadyrow - pod protektoratem Rosji rozpoczął operację wykorzystującą więzienie, tortury i egzekucje przeciwko rodzimej społeczności LGBTQ+. Wobec skali tragedii, grupa rosyjskich działaczy próbuje pomóc zagrożonym Czeczenom, organizując ich ucieczkę z kraju. Za pomocą podziemnej siatki aktywistów, przekazują ich do tajnych kryjówek, gdzie oczekują na azyl. Kamera towarzyszy im na każdym kroku, także podczas niebezpiecznych, stanowiących duże zagrożenie sytuacji.
Aby ukryć i ochronić tożsamość niektórych bohaterów, po raz pierwszy w kinie dokumentalnym użyto technologii VFX, w której twarze protagonistów zostały zamienione na twarze aktorów. Dzięki temu reżyser filmu David France zapewnia bezpieczeństwo swoim bohaterom, zarazem pozwalając ich emocjom i mimice na odegranie kluczowej roli w filmie. France to reżyser nominowanego do Oscara „Jak przetrwać zarazę” – jednego z najgłośniejszych i najważniejszych filmów XXI wieku, który jest niemal w całości złożony z materiałów archiwalnych i opisuje historię amerykańskich aktywistów ACT UP walczących z epidemią AIDS. O ile „Jak przetrwać zarazę” to niezwykła lekcja historii, „Witamy w Czeczenii” jest mrożącym krew w żyłach ostrzeżeniem przed tym, do czego może doprowadzić skrajna nietolerancja i wyrachowana polityka, oraz równocześnie apelem do społeczeństwa obywatelskiego, a także do światowej opinii publicznej, aby w końcu zwróciła uwagę na to, co dzieje się w Czeczenii.
Trailer
Spotkanie
Spotkanie
-
czas trwania:107 min.
-
kraj/rok:USA / 2020
-
reżyseria:David France
-
zdjęcia:Askold Kurow, Derek Wiesehahn
-
produkcja:Alice Henty, Joy A. Tomchin, Askold Kurow, David France / Public Square Films
-
wybrane festiwale i nagrody :2020 – FF Sundance, 2020 – MFF Berlin, 2020 – CPH:DOX Kopenhaga, 2020 – Hot Docs Toronto, 2020 – MFF Saloniki
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-