Antropocen: epoka człowieka

Anthropocene: The Human Epoch
reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky/Kanada/2018/87 min.

Od wybetonowanych brzegów Chin, które zajmują dziś aż 60% wybrzeża kontynentalnego Azji, do największych naziemnych maszyn, jakie kiedykolwiek zbudowano w Niemczech. Od psychodelicznych kopalni potasu w rosyjskim Uralu do metalowych kontenerów w mieście Norylsk. Od zdewastowanej Wielkiej Rafy Koralowej w Australii po surrealistyczne stawy litu na pustyni Atakama. Kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik i wysokiej jakości sprzętu film dokumentuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Stosowanie pojęcia z trzonem „człowiek” w nazwie jest symboliczne i ma istotną wartość informacyjną - uświadamia zagrożenia i inspiruje do przemyśleń i dalszych badań. Czy jesteśmy w stanie uśmiercić naturę? Czy antropocen to koniec gatunku ludzkiego? A może początek nowego, niekoniecznie wcale ludzkiego?

Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i - co najważniejsze - trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka. Jako narratorka oprowadza po nim Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w „Dziewczynie z portretu”. Szokujący, urzekający, hipnotyczny obraz to efekt wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi (pierwsza część: "Sfabrykowany krajobraz", druga: "Watermark").

DŁUŻSZY OPIS
KRÓTSZY OPIS

  • czas trwania:
    87 min.
  • kraj/rok:
    Kanada /2018
  • reżyseria:
    Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier, Edward Burtynsky
  • zdjęcia:
    Nicholas de Pencier
  • produkcja:
    Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier
  • wybrane festiwale i nagrody :
    2018 – TIFF Toronto, 2018 – FF Vancouver, 2019 – FF Sundance

Inne filmy z sekcji

Klimat na zmiany

Akcja
Action
Strażnicy lasu
Wood
Ostatni samiec na Ziemi
The Last Male on Earth
Inne filmy z tagiem

ekologia

Strażnicy lasu
Wood
Akcja
Action
W kręgu
The Circle
 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera