„Witamy w Czeczenii” laureatem gdyńskiej edycji festiwalu

Jury gdyńskiej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity w składzie: Magdalena Grzebałkowska, Maciej Moskwa i Sławomir Pultyn, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za rok 2020 przyznało filmowi DAVIDA FRANCE'A "WITAMY W CZECZENII". Statuetkę w imieniu reżysera odebrał z rąk wiceprezydentów miasta Michała Gucia i Bartosza Bartoszewicza Jacek Jasionek, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT+ Tolerado. 

Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium. Uzasadnienie: Twórcy nagrodzonego obrazu, wykorzystali w mistrzowski sposób język filmu i środki, jakie oferuje sztuka filmowa. Jednocześnie jednak, nie tylko piękno poszczególnych ujęć sprawiło, że jurorzy zdecydowali się przyznać nagrodę - zdecydował o tym także bolesny autentyzm filmu. Przez sto siedem minut widzowie wstrzymują oddechy, ściskają pięści, napinają mięśnie a po wyjściu z kina zastanawiają się, czy straszliwa krzywda, która spotyka ludzi LGBT+ w Czeczenii, może rozlać się na inne kraje Europy. Emocje, które budzi dzieło, otwierają widzom oczy na nieszczęście dziejące się tu i teraz, kilka godzin lotem na wschód od Polski. Autorzy nagrodzonego dzieła zostali docenieni przez jurorów za odwagę zabrania widzów tam, skąd prześladowani uciekają. I za troskę o tych, których demoniczna ideologia po cichu eksterminuje. Film "Witamy w Czeczenii", opowiada nam jednocześnie historię uniwersalną. Jej przesłanie, sformułował już na początku naszej ery Seneka Młodszy.  Brzmi ono: HOMO RES SACRA HOMINI czyli CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA ŚWIĘTOŚCIĄ.

Jacek Jasionek podziękował za werdykt, powiedział: W Rosji pierwszą strefę wolną od propagandy homoseksualnej wprowadzono w Riazaniu w 2006 roku. Potem takie regulacje przyjęto w wielu miastach i regionach, w 2012 w Petersburgu, a 2013 roku wprowadzono na terenie całej Federacji Rosyjskiej. Cztery lata później, od 2017 roku, w Czeczeni, osoby LGBT są porywane z ulicy, torturowane przez służby państwowe, giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Organy władzy nie ścigają sprawców przestępstw i zbrodni wobec osób LGBT. W Polsce mamy już strefy wolne od LGBT – jedna trzecia Polski jest taką strefą. Właśnie zgłoszono do Sejmu obywatelski projekt ustawy pod tytułem Stop LGBT zakazujący propagandy LGBT na zgromadzeniach publicznych. Niektóre sytuacje przedstawione w tym filmie są już udziałem osób LGBT w Polsce. Opluwanie, popychanie, bicie, obcinanie kolorowych włosów czy cięcie, zrywanie kolorowych ubrań, gwałty, ciężkie pobicia aż do zabójstw z powodu homofobii. Prezydent Czeczeni Kadyrow mówi „osoby LGBT to podludzie”. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mówi „LGBT to nie ludzie”. Dziękuję wysokiemu jury na nagrodę dla twórców Witamy w Czeczeni. Może dzięki nagrodzie więcej osób usłyszy o tym filmie i zechce go zobaczyć. I może film ten przyczyni się do zatrzymaniu narastania nienawiści wobec osób LGBT w naszym kraju. Życzę nam Wszystkim, żeby Czeczenia nie stała się w Polsce.” 

W Gdyni wręczono również Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” dla Yann Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej za film KOBIETA. Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu wskazali za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyserzy zwycięskiego filmu otrzymali statuetkę oraz 1000 euro.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity w Gdyni trwa do piątku 18 września. W części kinowej Festiwalu w Gdyni uczestniczyło ponad 6 500 widzów. We wszystkich siedmiu festiwalowych miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące wybrało się 65 000 osób. Pomimo trudnych tegorocznych warunków, przeniesienia festiwalu z maja na wrzesień oraz ograniczenia pojemności sal kinowych do 50%, widzowie odważnie ruszyli do kin, żeby cieszyć się najlepszymi filmami dokumentalnymi z całego świata. To jednak nie koniec festiwalu - część online odbędzie się od 19 września do 4 października. Na stronie festiwalu mdag.pl widzowi będą mogli oglądać ponad 100 tytułów z tegorocznego programu. W social mediach festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, a twórcy przygotowali specjalne zapowiedzi do filmów.