Jovanna dla klimatu + Zimowy biwak
JovannaForFuture + Winter Lake
Jak poczuć związek z naturą? Czemu dzieci na całym świecie strajkują wraz z Gretą Thunberg? O tym opowiadają filmy „Jovanna dla klimatu” i „Zimowy biwak”.
Nie wierzycie, że można biwakować zimą nad jeziorem? Potrzebny tylko dobry namiot, śpiwór i ubrania! Można wtedy robić niesamowite rzeczy – obserwować dzikie zwierzęta, łowić ryby, patrzeć w gwiazdy i rozmawiać o życiu w kosmosie. Wspaniale jest także pluskać się w jeziorze latem. Ale Ziemia potrzebuje pomocy, ponieważ jest zanieczyszczona. Jak lepiej rozumieć życie na naszej planecie? Jak poczuć związek z naturą? Czemu dzieci na całym świecie strajkują wraz z Gretą Thunberg? O tym opowiadają filmy „Jovanna dla klimatu” i „Zimowy biwak”.
"Jovanna dla klimatu" ("JovannaForFuture"), Niderlandy /2019, 15 min.
reżyseria: Mirjam Marks
zdjęcia: Simon Meester
produkcja: Nienke Korthof, Koosje de Pooter / Tangerine Tree
wybrane festiwale i nagrody: 2019 – IDFA Amsterdam
Czasami Jovanna miałaby ochotę na słodki deser, nawet taki w plastikowym opakowaniu. Myśli wtedy, że to głupie, że cokolwiek robi, wciąż musi myśleć o klimacie. A jednak troszczy się o planetę. Nie je mięsa, a cała jej rodzina mieszka w nietypowym domu, gdzie sama generuje energię. Co piątek Jovanna strajkuje dla klimatu w centrum miasta. Jak tysiące ludzi na świecie Jovanna zainspirowała się Gretą Thunberg. Dzieci nie mogą głosować, więc strajk to jedyny sposób, żeby ich głosy zostały wysłuchane. W filmie pojawiają się dzieci z całego świata – Japonii, Curaçao, Australii – które też uważają, że trzeba coś zmienić. Po wakacjach Jovanna pójdzie do szkoły średniej i nie będzie mogła strajkować. Kiedy wreszcie dorośli zaczną działać?
"Zimowy biwak" ("Winter Lake"), Finlandia / 2019, 15 min.
reżyseria: Petteri Saario
zdjęcia: Petteri Saario, Antti Saario
produkcja: Elina Pohjola / Citizen Jane Productions Oy
wybrane festiwale i nagrody: 2019 – IDFA Amsterdam
Przyjaciele 13-letniej Emiki nie mogą uwierzyć, że jeździ na biwak zimą. Uważają, że to szalony pomysł. Ale ona to uwielbia. Zimą jest tak samo pięknie jak latem. Potrzebny tylko dobry namiot, śpiwór i ciepłe ubrania. Co roku w ferie razem z kuzynem Antti, który jest dla niej jak starszy brat, jadą nad jezioro Saimaa do fińskiego rezerwatu z tysiącami wysp. Trzeba samemu zobaczyć to magiczne jezioro, dzięcioła w śnieżnym lesie, ryby pod lodem i rozgwieżdżone niebo, żeby zrozumieć, czemu Emika i Antti wciąż tu przyjeżdżają. Brykają w śniegu, pieką nad ogniem złowione ryby, od chłodu czują mrowienie w palcach, rozmawiają o fokach i życiu na innych planetach i czytają esemesy w telefonie Emiki. Film, opowiedziany z perspektywy Emiki, pozwala zrozumieć jej przeżycia i związek z naturą.
-
czas trwania:30 min.
-
kraj/rok:Niderlandy ("Jovanna dla klimatu"), Finlandia ("Zimowy biwak") / 2019 ("Jovanna dla klimatu", "Zimowy biwak")
-
reżyseria:Mirjam Marks ("Jovanna dla klimatu"), Petteri Saario ("Zimowy biwak")
-
produkcja:Nienke Korthof, Koosje de Pooter / Tangerine Tree ("Jovanna dla klimatu"), Elina Pohjola / Citizen Jane Productions Oy ("Zimowy biwak")
-
wybrane festiwale i nagrody :2019 – IDFA Amsterdam ("Jovanna dla klimatu", "Zimowy biwak")
-
sekcje:
-
tagi:
-