PIĄTEK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

Dziś będziemy mogli uczestniczyć w spotkaniu na żywo wokół filmu „Ulica Gentryfikacji 1", usłyszymy zapowiedzi przed filmami „Dramatyczny rok" oraz „Euforia istienia" , a także zobaczymy transmisję Q&A po „Jak przetrwać zarazę"!

 

12:00: Bohaterka filmu „Dramatyczny rok" („A Year Full of Drama") reż. Marta Pulk, zaprosi nas na seans tylko w naszym wydarzeniu! 

Reżyserzy z estońskiej szkoły teatralnej ogłaszają niezwykły casting na… recenzenta/recenzentkę. Zasady są proste: szukają osoby, która nigdy nie była w teatrze i która zobowiąże się, że w ciągu roku obejrzy wszystkie przedstawienia teatralne powstałe w Estonii. Casting wygrywa zjawiskowa piękność z zapadłej wioski, zamieszkanej przez rosyjską mniejszość. Tak zaczyna się jej porywająca podróż przez świat teatru.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Dramatyczny-rok

14:00: Réka Szabó zapowiada film „Euforia istnienia" („The Euphoria of Being"), tylko w naszym wydarzeniu! 

Z pozoru w filmie obserwujemy przygotowania do performansu „Sea Lavender or The Euphoria of Being”, ale tak naprawdę śledzimy budującą się więź między kobietami. Wspomnienia z przeszłości starszej bohaterki stają się emocjonalnym pomostem między pokoleniami. To właśnie sztuka pozwala rozkwitnąć przyjaźni, ale też przeżyć w pełni traumę noszoną przez dziesiątki lat w głębi serca.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Euforia-istnienia

18:00: Spotkanie na żywo wokół filmu „Ulica Gentryfikacji 1" („The Street") reż. Zed Nelson, dotyczące gentryfikacji i jej społecznych skutków. W spotkaniu udział wezmą Jacek Grunt-Mejer (pełnomocnik ds. rewitalizacji Urząd m.st. Warszawy) oraz Katarzyna Wojnar (Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW). Na naszym kanale YouTube oraz na Facebooku! 

Ulica Hoxton Street to ostoja klasy robotniczej wschodniego Londynu, zamieszkiwana przez imigrantów z lat 50. XX wieku. Mieszkała tu do tej pory zwarta społeczność ludzi starszych, ubogich, prowadzących rodzinne zakłady. Nakręcony w ciągu czterech lat film to nie tylko tragikomiczny portret ulicy, ale też narodu u progu zmian związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. To także odkrywczy, poruszający i uniwersalny obraz kapitalizmu XXI wieku i rodzących się wraz z nim problemów – gentryfikacji i ksenofobii.

 ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Ulica-Gentryfikacji

20:00: Transmisja Q&A nagranego podczas festiwalu po filmie „Jak przetrwać zarazę" („How to Survive a Plague") reż. David France. Na naszym fanpage'u oraz w wydarzeniu!

Historia oporu pewnej wspólnoty przeciwko instytucji władzy, która odcina się od swoich obywateli i skazuje ich na śmierć. Epidemia AIDS na przełomie lat 80. i 90. XX wieku przyniosła miliony ofiar. Dwie organizacje, ACT UP i TAG, z całych sił namawiają osoby LGBT+ oraz całe amerykańskie społeczeństwo do walki o opiekę dla chorych, badania nad nowymi lekami i powstrzymanie zarazy. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Jak-przetrwac

FILMY DNIA

 

„Dom Pierre'a Cardina" („House of Cardin") reż. P. David Ebersole, Todd Hughes 

Pierre Cardin to ikona współczesnej mody – marka rozpoznawalna na całym świecie. Oraz żyjąca legenda – liczy sobie 97 wiosen. Przedsiębiorca, współpracownik Christiana Diora, wielki koneser mody, który na zawsze zmienił styl ubierania się kobiet, uwalniając je od terroru ściskanej gorsetem talii. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Dom-Pierre%2527a

“Gangi Berlina" („Another Reality") reż. Noel Dernesh, Olli Waldhauer

Film przybliża nam młodych ludzi żyjących w Berlinie w półświatku przestępczym i ukazuje ich próby wyjścia z tej sytuacji. „Pokusa jest zbyt duża” – mówią do reżyserów w slangu Spati bywalcy i właściciele małych sklepików narożnych. Film nie demonizuje, ale i nie robi gwiazd z osób, które obserwujemy w filmie. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Gangi-Berlina