WTOREK NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

Dziś czekają nas zapowiedzi reżyserskie filmów „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina" i „Analogowy wizjoner" a także debata po „Kapitale w XXI wieku"!

12:00: Reżyser Alexandre O. Philippe zapowie film „Na wiarę. Egzorcysta Williama Friedkina" („Leap of Faith: William Friedkin on "The Exorcist""). Wyłacznie w naszym wydarzeniu!

Jak powstawał klasyk horroru „Egzorcysta”? Nikt lepiej tego nie opowie jak sam reżyser – William Friedkin, który dwa lata przed „Egzorcystą” (1973) otrzymał Oscara® za „Francuskiego łącznika”. Proces powstania filmu, który zrewolucjonizował gatunek horroru, jawi nam się z opowiadania reżysera jakby wiedziony tajemną ręką.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Na-wiare.-%25E2%2580%259EEgzorcysta%2522-Williama

14:00: Reżyserska zapowiedź Jens Meurer przed filmem „Analogowy wizjoner" („An Impossible Project") wyłącznie w naszym wydarzeniu! 

Dr Florian „Doc” Kaps to ekscentryczny wiedeński biolog, który od zawsze zafascynowany był analogowymi nośnikami obrazu i dźwięku. Gdy w 2008 roku, w rok po pojawieniu się na rynku pierwszego iPhone’a, ostatniej fabryce Polaroida w Enschede w Niderlandach groziła rozbiórka, postanowił zebrać 180 000 euro potrzebnych do jej odkupienia, żeby uratować ją od upadku. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Analogowy-wizjoner

18:00: Wspólne oglądanie debaty po filmie „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") pt. „Czy COVID pogłębi nierówności?", w której udział wzięli Piotr Lewandowski, Martyna Kobus oraz Kaja Puto, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu!

Film jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez „Kapitału w XXI wieku” – w barwnym korowodzie przewijają się szacowni profesorowie, jak Joseph Stiglitz czy Francis Fukuyama, walcząc o uwagę widza z fragmentami Simpsonów, hollywoodzkich filmów czy ociekających bogactwem teledysków. Reżyser sięga po brawurowe wizualne środki, wiedząc, że w dzisiejszych czasach formuła gadających głów odstraszy widza. Dzięki temu udaje mu się pokazać, jak kapitalizm buduje nasze pożądania i aspiracje, aby zachować status quo.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kapital-w-XXI

20:00: Transmisja spotkania z reżyserką Laurą Herrero Garvinnagranego podczas festiwalu po filmie „La Mami" („La Mami") - na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

W legendarnym klubie nocnym Barba Azul w Meksyku kobiety zwane „ficheras” tańczą w rytm latynoskich utworów, a za około dolara można z nimi wypić drinka, lub za dodatkową opłatą droższy trunek. To intymny portret życia, którego nie widać – pokazuje kulisy pracy nocnych klubów Meksyku oraz patriarchalnego, opartego na maczyzmie społeczeństwa, które nieustannie ocenia i piętnuje kobiety.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/La-Mami

FILMY DNIA

 

„Książę i Dybuk" („The Prince and the Dybbuk") reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski 

Dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących polskich filmowców. Michał Waszyński – rozchwytywany w przedwojennej Warszawie reżyser oraz wpływowa postać europejskiej i amerykańskiej kinematografii. Człowiek, który własne życie zamienił w nieprawdopodobny filmowy scenariusz. Kim naprawdę był Mosze Waks?  

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Ksiaze-i-dybuk

„Co nas nie zabije" („That Which Does Not Kill") reż. Alexe Poukine

Reżyserka Alexe Poukine wychodzi od historii, którą przekazała jej Ada. Dziewczyna miała 19 lat, kiedy znajomy wykorzystał swoją przewagę nad nią i zmusił ją do seksu trzykrotnie w ciągu jednego tygodnia. Na podstawie jej historii kobiety w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk i o różnym kolorze skóry, opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Co-nas-nie